An independent co-ed IB school (JK to Grade 12) in North Vancouver, Canada

Faculty and Staff

Junior School

 
Director,
Junior School; Coordinator,
Early Years Programme
Stuart Allester
Coordinator,
Primary Years Programme; Teacher,
Grade 1
Christina Miller
Coordinator,
Outdoor Education
Megan Miller
Associate Coordinator,
Outdoor Education
Lindsay Mowat
Teacher,
Junior Kindergarten
Heleen McMullan
Teacher,
Junior Kindergarten
Angela Sali
Teacher,
Junior Kindergarten
Kathleen Carbert
Teacher,
Kindergarten
Bryony Drought
Teacher,
Kindergarten
Abi Smart (On Leave)
Teacher,
Kindergarten
Emily Hauner
Teacher,
Grade 1
Karly OConnor
Teacher,
Grade 1
Micah Stern
Teacher,
Grade 2
Jasmine Bryan
Teacher,
Grade 2
Thea Gow-Jarrett
Teacher,
Grade 3
Stephanie Loewen
Teacher,
Grade 3
Julie Kertesz (On Leave)
Teacher,
Grade 4
Tovah Kay
Teacher,
Grade 4
Lauren Klein
Teacher,
Grade 5
Marcha Koren
Teacher,
Grade 5
Haley Bongard
Teacher,
Junior School French
Alize Thiercelin
Teacher,
Junior School Music
Abbie Lu-Grahn
Teacher,
Junior School Visual Arts
Jill Hird
Teacher,
Physical & Health Education
Adam Wilson
Teacher,
Physical and Health Education
Christopher Woodward
Teacher,
Junior School ADST & Outdoor Education
Carling Cross
Associate Teacher,
Special Education Assistant
Nicole McDonnell
Associate Teacher,
Special Education Assistant
Cheryl Taylor Lee

Middle & Senior School

 
Athletic Director Teacher,
Physical & Health Education
Matt Dochniak
Director,
Senior School
Brenda Ball
Department Chair,
Senior School Humanities
Tanja Scott
Coordinator,
MYP; Teacher,
Senior School Humanities
Lindsay Foster
Coordinator Personal Project & Career Ed; Associate Coordinator DP; Teacher,
Senior School Humanities
Kaline Baker
Department Chair; Coordinator,
IB Diploma Programme; Senior School Math & Science
Svetlana Catia
Department Chair,
Creative Arts Teacher; Senior School Music
Adrian Dyck
Coordinator Career-Related Programme; Teacher,
Business,
Economics & Entrepreneurship
Noble Kelly
Associate Coordinator MYP,
Teacher,
Grade 6 & 7 POD
Dana MacRae
Teacher,
Grade 6 & 7 POD
Dina Moinian
Teacher,
POD & Senior School Humanities
Darhen Sing
Teacher,
Senior School Humanities
Shannon Leggett
Teacher,
Senior School Science
Chris Bell
Teacher,
Senior School Science; Lab Technician
Cathy Clegg
Teacher,
Senior School Science
Gayethree Bojnauth
Teacher,
Senior School French
Natalia Trotman
Teacher,
Senior School Mathematics
Rex Eng
Teacher,
Senior School Mathematics
Leyda Vakarelov
Department Chair,
Language Acquisition; Teacher,
French
Rhea Lofstrom
Teacher,
Language Acquisition
Natalia Trotman
Teacher,
Senior School Modern Languages
Monica Daellenbach Urieta
Teacher,
Senior School Visual Arts & Culinary Teacher
Rojia Dadashzadeh
Teacher,
Senior School Music & Greater Good
Paige Freeborn
Teacher,
Senior School Design Technology
Angus Johnston
Teacher,
Physical & Health Education
Christopher Woodward

Athletics & Outdoor Ed

 
Athletic Director Teacher,
Physical & Health Education
Matt Dochniak
Coordinator,
Outdoor Education
Megan Miller
Associate Coordinator,
Outdoor Education
Lindsay Mowat

Learning Resource

 
Associate Director,
Student Services
Jamie Morris
Counsellor,
Post-Secondary
Brenda Ball
Teacher,
Junior School Student Services
Yuko Keane
Teacher,
Senior School Learning Resources
Bri Bishop
Counsellor,
Personal & Post-Secondary
Jules Payne
Counsellor,
Personal & Post-Secondary
Hannah McCormack
Teacher,
Student Services
Helen Zhai
Teacher,
Student Services
Jessica Silberg (On Leave)

Administrative Staff

 
Head of School Karen McCulla
Director,
IB Continuum
Nichole Carrigan
Director,
Finance
Amanda Jordens
Director,
Community Development
Jennifer Galli
Director,
Admissions & Enrollment
Karen Keech
Manager,
Advancement
Megan Schmidt-Frede
Coordinator,
Marketing & Communications
Amar Talic
Coordinator,
Admissions & Enrollment
Marla Sellyn (On Leave)
Special Operations Coordinator Kailee Deacon
Executive Assistant to Head of School; Registrar Kelly Edwards
Administrative Assistant Rita Thibideau
Library Technician; Administrative Support Kathy Findlay
Accountant,
Accounts Payable & Payroll
Deb Krzyczkowski
Coordinator,
Human Resources & Special Projects
Madeleine Costanza
Manager,
Accounting
Anita Lee
Clerk,
Accounts Receivable & Accounts Payable
Natalia Sharp
Digital Media Specialist Alan Ross
Facilities Coordinator Hart Gilbert

Your session has expired

Please log in again to access content.